reklama

(Ne)aktívni poslanci NR SR...

Pre mnohých je rok 2010 niečím výnimočný, dôležitý, radostný, smutný a pre politikov najdôležitejší, pretože od neho očakávajú jedno jediné....zvolenie do Národnej rady Slovenskej republiky. Dá sa povedať, že volebný boj už pomaly začína. Medzi slovenskými politickými stranami rastie napätie a intrigy Politické strany zvažujú možné povolebné koalície. Veď predsa začne nové štvorročné volebné obdobie!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Z teoretického hľadiska je jasné, že politické strany vznikali na základe dobrovoľného združenia ľudí, ktorí sa snažili presadiť demokraciu, národné záujmy, ideály. Max Weber chápal politické strany ako organizácie vytvorené pre boj za záujmy určitých skupín pričom zdôrazňoval aj ich cieľ- získanie moci. Dnešná definícia politickej strany sa veľmi neodlišuje od tej Weberovej. Politická strana je organizácia, združujúca ľudí, ktorej cieľom je získať a udržať si prostredníctvom nej politickú moc v štáte, aby na jej základe dosiahli svoje individuálne i skupinové ciele.[1] Ale dosť bolo teórie. O tej sa dočítame v rôznych publikáciách a v neposlednom rade aj na internetových stránkach. Na čo chcem vlastne poukázať? Ak získa politická strana moc v štáte, tým dosiahne svoj primárny cieľ. Nasleduje otázka... Ktoré sú tie sekundárne ciele? Čo má taký poslanec Národnej rady Slovenskej republiky ďalej robiť? Má aktívne pracovať? Má presadzovať záujmy určitej skupiny občanov spoločnosti? Má vyjadrovať svoj názor na základe predložených zákonov, noviel zákonov a rôznych iných dôležitých činností, pri ktorých samozrejme využíva svoje hlasovacie právo?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo vlastne my občania Slovenskej republiky očakávame od takých poslancov NR SR? Chceme, aby aktívne pracovali?. Chceme, aby obhajovali naše záujmy a hlavne chceme, aby sme po štyroch rokoch pôsobenia v parlamente videli nejaké ich činy a skutky? Ja osobne očakávam asi veľmi veľa od dotyčných poslancov. Prísť si sadnúť do parlamentu by som dokázala aj ja, pričom nemusím ani čakať na zvolenie do NR SR. Avšak poslanci by si mali prísť sadnúť do Národnej rady SR v presvedčení, že sa pokúsia naplniť svoje volebné štyri roky čo najaktívnejšie a plnohodnotne. V priloženej tabuľke sa nachádza zoznam „najaktívnejších" poslancov NR SR vo volebnom období 2006-2010. Verím tomu, že pracovali na 100% a možno aj viac. Ale kde sú výsledky? To vážne nemali žiadne poznámky za celé štyri roky? Nikdy ich nič netrápilo a nemali svoj názor? So všetkým súhlasili a boli spokojní?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poslanec

Strana

Poslanec

Strana

Demian Jaroslav

SMER-SD

Kubánek Stanislav

SMER-SD

Duray Miklós

SMK

Matejička Vladimír

SMER-SD

Faič Vladimír

SMER-SD

Mikuš Tibor

kand. za ĽS HZDS

Galis Dušan

SMER-SD

Müllerová Emília

SMER -SD

Goga Pavol

SMER-SD

Rošková Ľubica

SMER -SD

Halecký Jozef

ĽS HZDS

Rusnák Ján

SDKÚ-DS

Hradecký Boris

SMER-SD

Szigeti János

SMK

Kotian Miroslav

SNS

Prameň: http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=poslanci/zoznam_abc, vlastné spracovanie.

Z tabuľky vyplýva, že 15 súčasných poslancov je neaktívnych. Vypočítajme si, koľko by štát mohol ušetriť, ak by v Národnej rade sedelo o 15 poslancov menej:

Mesačný plat poslanca NR SR: cca 3000,00 eur

Asistent poslanca NRSR: cca 1600,00 eur

Kancelária poslanca NRSR: cca 800,00 eur

Celkovo:

5400,00 eur / jeden poslanec/ 1 mesiac

81000,00 eur / 15 poslancov / 1 mesiac

972000,00 eur/ 15 poslancov/ 1 rok

3 888000,00 eur/15 poslanocov/4 roky

Približná vypočítaná čiastka je dosť zaujímavá. Náš štátny rozpočet by sa bol potešil danej čiastke a mnohí by sme si ju vedeli predstaviť napríklad v rôznych odvetviach, pretože dostatok nie je nikde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na záver chcem len dodať, že nesúhlasím so znížením počtu poslancov na počet obyvateľov na Slovensku. Uvítala by som však, keby všetci poslanci vyplnili svoje volebné obdobie účinne a prestali byť arogantní. Veď kto im dal hlas? Dali si ho sami? Sami sa zvolili do parlamentu? Teraz po štyroch rokoch budú zasa chodiť pomedzi nás a žiadať o náš hlas. Ja by som najradšej videla skutky, ktorými by poslanci dokazovali, že je potrebné ich zvoliť. K tomuto sa však politická kultúra na Slovensku ešte nedopracovala....

[1] Sopóci J.: Sociológia politiky, 2002

Lucia Milošovičová

Lucia Milošovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, kto som... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu